ביקורת משחק: מג'יקה

ככה נראה מצב משחק רגיל במג'יקה

[ערן ארבל מוסיף את פרי מקלדתו למשחקייה. קבלו אותו יפה, או ש…]

Magicka הוא משחק פעולה הרפתקאות והוא הראשון מבית המפתחים השוודי Arrowhead. אבל התואר של "פעולה הרפתקאות" נשחק כל כך שכבר לא ברור מה הוא אומר. אז האם שווה להשקיע את הזמן במשחק ביכורים של חברה עלומה או שהקסם עדיין לא שם?

מג'יקה הוא אחד המשחקים האלו שנראה ממש מוזר מבחוץ. הוא פותח על ידי קבוצה של סטודנטים ומספר על מסדר של מכשפים בהנהגת יצור בשם ולאד ("ני ואמפיר!") שתפקידו להגן על הממלכה, הפעם מפני מכשף אפל שמאיים להביא את כל שדי הגהנום אל עולם החיים. כל זה נשמע טוב ויפה וכמו הרבה משחקים אחרים. מה שמיוחד במג'יקה הוא שכל שחקן (עד ארבעה יכולים לשחק בסיפור, במפות האתגר ואחד נגד השני) משחק מכשף בעל היכולת לשלוט על שמונת יסודות הקסם (מים, ברק, חיים, ארקאנה, מגן, אבן, קור ואש) ולהשתמש בהם לשילובים קטלניים, הרסניים או סתם מוזרים. הסיפור הוא קלישאת פנטזיה סטנדרטית (היוצרים מודים בזה בעצמם): הגיבורים טובים בלי יותר מדי הסבר. הרעים רעים בלי יותר מדי הסבר. וכל הכפריים בדרך מנסים להיכנס ביניהם בלי שום הסבר. אבל הסיפור לא מעניין יותר מדי במשחק מסוג זה כי למג'יקה יש מכניקה יחודית ואת האווירה של פרק של החבובות.

כל שחקן שולט על מכשף. בתחילת כל משחק אפשר לבחור את 'הגלימה' שלובשים. שזה אומר שאפשר לבחור מטה עם יכולות סבילות ו/או פעילות, כלי נשק (שהחל מאחת ההרחבות כבר לא צריך להיות קר) בעל מאפייני נזק כאלו ואחרים וגם יתרונות וחסרונות כלליים אחרים. בעולם עצמו, התצוגה היא במבט איזומטרי, כמו בדיאבלו וחבריו, והשליטה גם דומה. לוחצים עם העכבר לאן שרוצים שהמכשף ילך, כפתור אחר מטיל יסודות ישר או באזור, אפשר להטיל על עצמך או ללכת למפלצות ולהרביץ להם עם חרב.

משאיות ורובי סער הם תפאורה בסיסית של משחק פנטזיה

משאיות ורובי סער הם תפאורה בסיסית של משחק פנטזיה

אבל מה שבאמת מייחד את מג'יקה היא מערכת הקסם שלו. כמו שכבר ציינתי, עומדים לרשות כל מכשף שמונת היסודות של הקסם: מים מרטיב יצורים; ברק מחשמל אותם (יותר גרוע אם האויבים רטובים); חיים מחזיר נקודות חיים או מכאיב לאל-מתים; ארקאנה מכאיב לחיים ועוזר לאל-מתים והופך יסודות אחרים לאלומות אנרגיה; מגן לבדו מרים שדה כוח או, עם אחרים, זורה מוקשים, מפיץ הילות או מרים קירות; אבן מרסק ויוצר קליעים; קור מקפיא ומאט (יותר גרוע אם האויבים רטובים); ואש מצית וגורם נזק לאורך זמן. בנוסף על כך אפשר לשלב מים ואש לייצר קיטור ומים וקור לייצר קרח. וזה מה שקורה רק אם משתמשים בכל יסוד בפני עצמו. הכל נהיה הרבה יותר מעניין כשמתחילים לשלב. סדר לרוב לא משנה ולא כל בחירה של יסודות תעשה משהו חדש, אבל עדיין יש עשרות אם לא מאות שילובים אפשריים כשכל אחד מהם עושה משהו קצת שונה. על זה מוסיפים את המג'יקים, לחשים מסוימים עם אפקט ייחודי כמו 'פחד', 'גשם', 'טלפורטציה', 'החייאה' (אחד השימושיים יותר) או 'נאפאלם'. ובעוד לשלוט במשחק ברמה שמספיקה לקרב אחד על אחד מול הותיקים ייקח זמן, להבין את המכניקה מספיק בשביל להנות לוקח שניות בודדות. בתחום הזה, מג'יקה הוא נהדר בהיותו קל ללמידה וקשה להתמקצעות, כי עקומת הלמידה שלו מגיעה מאוד גבוה: בעוד השלבים הראשונים הם לרוב קלים לרמת גיחוך, מהר מאוד מגיעים למקומות שצריך לשחק כמה פעמים עד שמוצאים את התזמון הנכון בו, לפחות, לא מתים כל כך מהר. וזה משמעותית קשה יותר כשמשחקים לבד.

הנה הנה אני בא לעשות פה מסיבה...

במשחק הזה, יכולים לשחק משחקנים ותיקים ואנשים שרק עכשיו הרימו מקלדת והוא יהיה כיף אדיר לא משנה באיזו תצורה תבחרו. והסיבה העיקרית לכך היא כי הוא מצחיק. הוא מאוד מצחיק. הוא מצחיק יותר מכל משחק אחר שטוען לקומדיה שאני מסוגל להעלות על דעתי. זה מתחיל עם הדמויות במשחק, מ-ולאד ומסדר המכשפים ועד כל כפרי וכל אויב, שמדברות במה שאני מניח שהיא שוודית אבל לי, לפחות, נשמעת כמו השף של החבובות והם מדברים הרבה מאוד על נקניקיות. לנקניקיות יש תפקיד מאוד חשוב במשחק, כפי שהדבר ניכר בכמעט כל איור. נוספים לזה גם אזכורים לכמעט כל דבר שקשור לז'אנר (או לא) בין אם אלו חפצים ודמויות שקורצים ליצירות אחרות או כפריים שמתלוננים על כך שיש להם סימן קריאה מעל הראש שלא עוזב אותם וסתם בדיחות אקראיות אחרות כמו הכפר שאחראי על אספקת התחמושת בממלכה שלאות תודה על הצלתו נותן לכם M60 או הקסם המיוחד, שמקבלים מיד על ההתחלה, שנקרא 'קריסה לשולחן העבודה' ופשוט מכבה את הדמות הקרובה ביותר [הערת העורך: זו התייחסות הומוריסטית לבעיות הקשות שהיו למשחק כשיצא, שכללו התרסקויות]. וזה עוד לפני שמגיעים להצלבות הקרניים.

הפניקס הגאה בא לשרוף את אויבך, להחיות את חבריך ולחמם את הנקניקיה שלך

מג'יקה מאפשר, מעבר לשילובי היסודות המעניינים שאפשר ליצור לבד, גם להצליב קסמים עם מכשפים אחרים. זה יכול להיות מאוד שימושי: כששניים או שלושה מכשפים מצליבים קרן אש חשמלית על אותו אויב אז הוא יתפרק הרבה יותר מהר מאשר רק עם אחד. אבל כשאחד מטיל מים ואחר מטיל חשמל, דברים הרבה יותר מעניינים יכולים לקרות. מכיוון שלכל יסוד יש את ההפך שלו, בעוד הצלבת קרניים דומות מכפילה את הכוח שלהן, הצלבת קרניים הפוכות גורמת לפיצוץ אדיר בעל היכולת לזרוק את הדמויות אפילו מחוץ למסך. כאשר אין יותר מדי זמן לתכנן התקפות זה מה שלרוב יקרה, במיוחד עם שחקנים לא מנוסים. אבל בגלל שכל עוד אחד מהמכשפים עדיין חי יש לכולם סיכוי לחזור (בעזרת לחש ההחייאה), העובדה שכרגע חטפת מכת ברק כי חברך למשחק לא כיוון כמו שצריך היא הרבה יותר משעשעת מאשר מעצבנת.

הדבר היחידי שאני יכול לחשוב עליו שמעצבן במג'יקה הוא הביזור שלו. המשחק הבסיסי יעלה לכן 10 דולר בקיטור, מפות אתגר נוספות, חבילות חפצים וגלימות יעלו לכם בין דולר לשלושה לכל חבילה וההרחבות הגדולות יותר (ויאטנם, פארודיה על משחקי Bad Company בעיקר, ו-The Stars Are Left, פארודיה על מיתוס קת'ולהו) מגיעות ל-4-5 דולר. ואולי לא כל אחת מכן מעניינת במיוחד, לאלו שחייבים שיהיה להם הכל, הסכום הכולל מגיע ל-43 דולר (או 25 אם קונים את ערכת החבילה). ובעוד אני חושב שכל הערכה שווה את ה-25 דולר, אני לא יכול לקנות אותה כי קניתי את המשחקה מוקדם ולכן כל התוספות האלו מרגישות כמו משחק הקלפים מג'יק ואני מרגיש שהחברה מנסה לסחוט ממני עוד ועוד כסף על דברים שלבדם, לא ממש שווים את זה. אני הייתי מעדיף אם הם היו לוקחים את הזמן ומוציאים עוד משחק שלם ועוד סיפור.

סך הכל, אני חושב שמג'יקה הוא מומלץ לכל מי שאוהב משחקים, בין אם הוא חובב את הסגנון הזה או לא מכיר אותו. כי לא צריך להיות ממש טוב או מעורה כדי להנות ממנו. אני שיחקתי אותו עם חבר שהוא משחקן מנוסה ועם אשתי שהיא בעיקר משחקת משחקים מזדמנים אם בכלל והיה לנו המון המון צחוקים וכיף. אני מסכם את זה ככה: מג'יקה, הכי כיף שיכול להיות עם ארבעה מכשפים שוודים מטורפים ושמונה יסודות קסם בעלי מאות שילובים הרסניים. המשחק הזה מתאים לכמעט כל אחד, הוא כיפי, מצחיק מאוד, לא דורש יותר מדי והמחיר שלו הרבה יותר משווה את זה, במיוחד בערכת החבילה ובמיוחד אם תופסים על זה מבצע. כדאי לכם מאוד.

מודעות פרסומת
עם התגית: , , , ,
פורסם ב-ביקורת משחק

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: