והנה התחזית … (חלק א?)

במהלך חופש סוכות שכבר נשכח לו, התקיים פסטיבל אייקון הזכור לטוב באזור הסינמטק בת"א. אחד מהאירועים במסגרת הפסטיבל כלל המלצות מעולם הגיימינג לקראת השנה העברית הבאה שנראה כי עדיין מתאימות גם לשנה האזרחית החדשה שכבר נמצאת מעבר לפינה.

בפנל מיוחד שהורכב לרגל האירוע סיכמו בקצרה 5 מומחים מתחומי המשחקים על ההפתעות שמחכות מעבר לפינה, במאמר זה אתחיל עם התחזיות שלי לשנה הבאה בתחום הגיימינג וטכנולוגיות הנושקות לתחום.

BlueRay

אתחיל דווקא בטכנולוגיית BlueRay, נכון הקרב עם ה-HDDVD הוכרע לפני כמעט שנתיים ושניהם הפסידו בו למדיה הדיגיטלית, בעלי קולנוע ביתי מחזיקים בנגן קרן כחולה כזה או אחר המחובר ב-HDMI מוזהב ישירות למסך ה-LED שלהם. אז מה בעצם חדש?

אתחיל בסקירה היסטורית קצרה: בשנת 2001 עם הפצת הפלייסטשן 2 (שכלל נגן DVD) בעולם ובעיקר עם שיכלול הצ'יפ הראשון שלו (SBOX) לכדי פריצה פנימית מושלמת (Messiah) – גדל פלאים השימוש בדיסקים לצריבה מסוג DVD ומכירות צורבי הDVD עלו במקביל. שנתיים לאחר מכן, עם הפצת הצ'יפ שפתח לרווחה את מערכת ההפעלה של מכשיר האקס-בוקס עלתה שוב משמעותית עקומת המכירות של הDVDRW מיועד הצריבה ואיתו ירדו המחירים עוד יותר.

חד קרן כחולה

חד קרן כחולה

עוד כמה שנים עברו והאקסבוקס 360 יצא ומייד נפרץ, הפעם הואצו מכירות הDual Layer , דיסק DVD  לצריבה בעל נפח כפול כשמחיר מדיה "ריקה" יירד מ50 שקל לדיסק (לפני הצ'יפ) ועד לפחות מ4 שקלים היום. (לפני יציאת הצ'יפ כמעט ולא ניתן היה להשיג דיסקים כאלה כלל בשל חוסר הגיון כלכלי בשימוש בהם). אז מה לכל זה ולכחול הקרן?

השנה הפציע במחוזות הרשת צ'יפ הסבה למכשיר הPlaystation 3 שמאפשר גם שימוש בדיסקים ל"גיבוי" מסוג BlueRay (יותר לאיחסון מאשר לשימוש ישיר בקונסולה) שעד היום לא נכנסו מעשית לשימוש ביתי. מחירם כבר נמצא בירידה חדה (דולר אחד ל25 ג'יגה של נפח אחסון)  ומחיר הצורב מצטרף לצניחה גם הוא (60$ בEBAY).

במקביל חברות המשחקים כבר מתקשות לדחוס משחקים חדשים לדיסק DVD DL בנפח 9 ג'יגה ורק מחכות להגדלת התפוצה של כונן הBR על מנת שיוכלו להפיץ משחקים גדולי נפח בפורמט יעיל זה. אני מאמין שבדצמבר הבא כבר יחזיקו רבים מאיתנו צורב BR במארז הPC המאובק שלהם.

Sony's Move

אמנם, רבות דובר על טכנולוגיות החישה, אם זה הWiiMote של נינטנדו שהפיץ את הטרנד או אפילו הEyeToy של סוני שהקדים אותו ואת הKinect של אקסבוקס ב5 שנים ויותר. אבל, החידוש שמצפה לנו השנה מקורו דווקא באוכלוסיית הגיימרים של הסוני פלייסטישן המצפה כדרכה למשחקי הרד-קור יותר מכל קבוצת גיימרים אחרת וסוני, כמסתמן לפי רשימות השיווק של משחקי השנה הבאה, אכן מתכוונת לספק משחקי HardCore לשלט הMOVE שלה.

סוני זוז

סוני זוז

כמה דוגמאות:

The Lord of the Rings: Aragorn’s Quest (גרסה מחודשת לMove)

Resident Evil®5 Gold Edition (גרסה מחודשת לMove)

(R.U.S.E. (Ubisoft

SOCOM 4 – (יוטיוב)

Killzone 3 אחד מהמותגים הבלעדיים של סוני

ובהזדמנות זו אציין גם את TV Superstars ו The Shoot שאולי מבוססים על משחקיות Advance Casual-ית אך כולי תקווה כי ירעננו קצת את סצנת "האולימפיאדות" השולטת בז'אנר.

Augmented Realty

מה לא נאמר ותוסרט בשיבחי הז'אנר העולה בעולם המשחקים והאפליקציות בשנים האחרונות אך לאחרונה נדמה היה כבר לרגע כי גורלו יהיה דומה לגורל אחיו הגדול ה"וירט'ואל ריאלטי".

מציאות מועצמת מתעכבת

מציאות מועצמת מתעכבת

והנה לאחרונה, בעזרת חברת אפל וכמה מחקייניה צצו הזדמנויות חדשות לפריחת הז'אנר בשנה הקרובה. השימוש במגוון אייפונים ואנדרואידים היה נחמד כשלב הראשון אך המסך הקטן אינו מאפשר משחק בקנה מידה גדול. לעומת זאת האייפד וחבריו הטאבלטים (כאשר ישלבו גם מצלמה כמובן) יאפשרו חוויה משופרת ומשמעותית יותר שתתן לנו לטעום מהקונספט הייחודי עד להגעת המשקפיים היעודיים שכלכך מזוהים קולנועית עם הז'אנר.

בנוסף לתנאי החומרה המשופרים ניתן לציין גם את המנועים החינמיים לאנדרואיד (mixare – A New Augmented Reality Engine For Android לדוגמא) המספקים סביבת עבודה קלה יחסית למפתח/מעצב המעוניין להתפתח לתחום.

אם נוסיף לכל אלה את עובדה שתיכנות Augmented  דל מטבעו באלמנטים גרפיים, שחברת דפי זהב הישראלית הוציאה לא מכבר אפליקציה שכבר מיישמת אוגמנטד פה אצלנו בלבנט ושחברת BMW שוקלת לצייד במשקפיים הנ"ל את המוסכניקים שלה, אפשר כבר יותר להבין על שום מה אני חוזה פתאום פריחה מחוזקת של ז'אנר.

Tower Defense

נכון מאוד, גם ז'אנר הטאוור דיפנס כבר פרח לו בעבר והתבלט בשוק הקז'ואל עוד מתקופת היווצרותו כז'אנר. במקור ניתן השם לטקטיקת הגנה במשחקי אסטרטגיה, מאוחר יותר למוד ספציפי ומפות לסטארקראפט וWarCraft 3 ובשנה שעברה הוא כבר כבש את כולנו עם Plants VS Zombies הלא פחות ממדהים. (באמצע אציין גם את משחקי הGem למינהם שאליהם התמכרתי באשמת איתמר). הז'אנר מתמצת חלק מההרגשה של הגיימר במשחק אסטרטגיה והוא ידוע במיוחד ב"התמכרותיות" שלו, כנראה בשל עיצוב האתגרים הייחודי. אז למה אני חושב שהוא יתפוס נתח שוק גדול יותר דווקא השנה?

בלון מגדל הגנה

בלון מגדל הגנה

כתשובה רק אתן דוגמאות לכמה משחקים שכבר הוכרזו או יצאו בשנה הקרובה:

משחק טאואר דיפנס קלאסי לילדים מעריצי איירון מן. – Stark Tower Defense Brings Dr. Doom To Iron Man’s Door 2010

משחק שמותח קצת את גבולות הז'אנר מהיוצרים הסופר מקוריים של Zeno Clash המוצלח:

Rock of Ages – ACE Team, makers of Zeno Clash 2011 – PC

פורט נוסף למלך הניידים. – 'Plants vs. Zombies' Coming to Nintendo DS in Jan. 2011

משחק זומבים דיפנס נוסף שמיועד לאייפון – ARMY OF DARKNESS will launch early in 2011 (Zombie 1992) iPhone

משחק שר הטבעות דיפנס נוסף שמיועד לאייפון – Lord of the Rings: Middle Earth Defense Iphone

מודים לסטארקראפט 2 שצוברים תאוצה בעידוד בליזארד –*Turret Defense 2011 For Starcraft 2

ואיזו עוד חותמת אתם צריכים אחרי גרסת PVZ לWOW?

* Cataclysm Beta – Peacebloom vs Ghouls

אחרי עריכת המאמר נתקלתי לאחרונה במשחק פייסבוק ממכר במיוחד בשם BackYard Monsters המשחק משלב ממשק דמויי פארמוויל עם אלמנטים של RTS והרבה Tower Defence בצורה ייחודית ומומלצת לכל אוהבי הז'אנר.

"המשך יבוא" – הסוף?

לסיום, ארצה לחזות את ההקלה במתקפת ההמשכונים וחבילות ההרחבה שהגיע לשיאה בE3 השנה. המשחקים אותם אנו רואים היום הוכרזו או נהגו במהלך המשבר הכלכלי הגדול ומטרתם לשרוד את התקופה אותה צפו כשפל, עם הראש מעל המים. אך מכיוון שמדובר בסטטיסטיקות ועובדתית לא כולם יכולים למכור הכל, חלק ממשחקי ההמשך של השנה יכשלו כלכלית, אולי WOWC  אולי StarCraft  2 ואולי Diablo 3 – בטוח שמישהו מהם ייאלץ את המפתחים שלו לחזור למקלדת הקידוד ולהתחיל את הסאגה המצליחה הבאה שתנחית עלינו (שוב) המשכונים אולי רק ב2013.

בקרוב החלק השני של הסיכום (או שלא?)

מודעות פרסומת
פורסם ב-כללי
5 תגובות ב“והנה התחזית … (חלק א?)
 1. רועי הגיב:

  מספר הערות:
  1. כותבים Blu-ray ולא BlueRay.
  2. Tower Defense הוא לא ז'אנר בפני עצמו כי אם תת ז'אנר של משחקי אסטרטגיה.

  • איתמר הגיב:

   תודה על התגובה. ראשית, אני, אישית, מעדיף כתיבה באנגלית נכונה מאשר סימני מסחר בשגיאות כתיב.
   שנית, אז גם ל RTS אינו ז'אנר? או TBS?

   • ליחחןי הגיב:

    חח, איתמר, אתה רציני?
    זה שם מסחרי, וצריך לכתוב את זה כמו שזה, אין פה עניין של כתיבה נכונה.

   • איתמר הגיב:

    ניר מוסר את התנצלותו הכנה ושהוא כתב את זה ככה כדי לא לשלם תמלוגים לסוני 🙂
    בכל מקרה, אני חושב שכולם הבינו במה מדובר…

   • Nir Miretzky הגיב:

    קצת נעלבתי מהמחשבה שאיני יודע איך כותבים Blu-Ray, אפילו בלוגו ששילבתי בכתבה מצויין השם.
    אבל זהו השם הרישמי שנתנה סוני למוצר בעוד השם של הטכנולוגיה הוא "קרן כחולה"….
    בכל מקרה, שמח שהשקעת מאמץ בתיקון.
    בנודע לטאואר דיפנס, ברגע שאפשר לחפש משחק לפי המשחקיות הספציפית הוא הופך להיות ז'אנר – המשמעות של ז'אנר ותת-ז'אנר אינה מוגדרת דווקא ע"י היותם הראשונים בפירמידה אלא על פי כמות הלבנים שנמצאים מתחתם.
    מכיוון שהז'אנר הוא אחד החביבים עליי, אני נוהג לחפש משחקים חדשים מעת לעת ועושה זאת ע"י חיפוש המילים Tower Defence בגוגל. חיפושים אלו מניבים בדיוק את הסגנון המדויק אותו אני אוהב ולא משחקי RTS כלליים ומכאן שהם מוגדרים גם על ידי המפתחים והקהל כשייכים לז'אנר ספציפי.
    לסיום, פשוט אפשר לחפש את המושג בגוגל ולבדוק את התוצאות:
    http://www.google.com/search?rlz=1C1CHEU_iwIL381IL382&sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=plants+VS+zombois+iphone#hl=en&rlz=1C1CHEU_iwIL381IL382&sa=X&ei=6qokTb-mCMuyhAfqtYmUAg&ved=0CBUQvwUoAQ&q=tower+defence+genre&spell=1&fp=a20cfd04ba3c5cf9

    תודה על ההתעניינות בכל מקרה
    ניר

    נ.ב.
    זה בסדר מבחינתי גם אם תקרא לזה תת-ז'אנר … 🙂

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: