סיקור משחקי לוח מג'ן-קון: Civilization

אהלן כולם, כאן ערן. זומנתי באמצעות שלוש מאנות שחורות ושתיים חסרות צבע כדי לתת ביקורות על המשחקים שאישתי דסי ואני שיחקנו במהלך ג'ן-קון. בניגוד לאיתמר, שבעיקר הסתובב וראיין אנשים, אנחנו בעיקר הסתובבנו ושיחקנו משחקי לוח. הרשימה הבאה לא כוללת את כל המשחקים ששיחקתי בג'ן-קון; הספקנו לשחק גם Epic BattleLore (שהיה נהדר) ומשחק מלחיץ של BattleStar Galacita עם כמה מאנשי FFG בזמן שהם קיפלו את חדר המשחקים שלהם בסוף היום האחרון. אלא שאת שניהם כבר הכרתי ושיחקתי הרבה לפני הכנס, כך שאם יקבלו ביקורת, מגיעה להם ביקורת מפורטת יותר מהסקירות הכלליות שאתן בהמשך.

Civilization

בשנים האחרונות נעשו מספר נסיונות להמיר את משחק המחשב המעולה לגרסת לוח, אך זו נראה כמשויפת מכולן. לאו דווקא העמוקה והארוכה ביותר; שלא כמו הגרסה הקודמת, הוא לא לוקח 7 שעות ודורש ריכוז של אמן שחמט. דווקא מהסיבה הזו המשחק החדש מוערך בעיני יותר. רוב האלמנטים של משחק המחשב קיימים כאן, אך מבלי שיהיה זה משחק בניית אימפריות אדיר, מה שהיה מוציא אותו מרשימת הקניות של גיימרים ממוצעים רבים. עומס החוקים לא נראה רב יותר משל משחקי FFG אחרים (כלומר… הוא די רציני, אבל לא נורא מאוד רציני), ומגוון אלמנטים משחקיים חמודים עוזרים להפוך את החוויה לכיף במקום לסוג של מלאכה ממושכת, כמו שמשחקי בניית אימפריות עלולים להרגיש.

http://boardgamegeek.com/image/780487/sid-meiers-civilization-the-board-game

הלוח מורכב מ-16 ריבועים, שעל כל אחד תוואי שטח ומשאבים, בדומה למשחק המחשב. ערים אוספות את כל המשאבים שסביבן, ומנצלות אותן כדי לבנות צבאות, לסחור עם שחקנים אחרים, להשתמש ביכולות מיוחדות שמעניקות טכנולוגיות, לחקור את אותן טכנולוגיות, ובשביל לצבור "תרבות". אפשר לעשות רק משהו אחד בכל תור, כך שלא מסתבכים ביותר מדי שלבים או הנהלת חשבונות. תורות מסתיימים מהר ועוברים מהר. מדד ה-"מסחר" הוא הדבר העיקרי שמשתנה, והוא מופיע על דף הציוויליזיציה שלך כחוגה שאפשר לסובב, באופן נוח וברור.

ניתן לנצח בארבע דרכים שונות, בדומה למשחק המחשב: בשביל ניצחון תרבותי צריך לצבור מספיק תרבות כדי להגיע לסופו של מדד התרבות. בדרך אתה מקבל כל מני קלפים מיוחדים שנותנים לך אפשרויות נחמדות חד-פעמיות, כמו חבלה בעיר אויב או קבלת בונוס חד פעמי ליחידה צבאית. מטרתם היא לעזור לך לשרוד את כל הדרך עד לסוף סולם התרבות, כי מעבר לכך, תרבות אינה תורמת לך דבר בפני עצמה.

ניצחון בכיבוש דורש לכבוש את עיר הבירה של אחד מאויביך. זה הכל. ותודה על כך, כי לכבוש את הערים של כולם יקח שנה, ובכל מקרה אם הצלחת לכבוש עיר בירה כנראה שאתה די שולתתת!11 [לא, לא לכתוב ככה! – העורך הלשוני].

ניצחון טכנולוגי דורש להגיע לטכנולוגיה האולטימטיבית, מסע בחלל. יש 5 רמות טכנולוגיה, וכדי לחקור רמה גבוה עליך לחקור תחילה לפחות 2 טכנולוגיות מרמה נמוכה (וגם צריך די הרבה מסחר). זה רעיון נחמד מאוד, שבעצם מאלץ אותך לבנות פרמידה של טכנולוגיות: כל טכנולוגיה מתקדמת בנויה על 2 קודמות, כל הדרך עד למעלה. כלומר, בשביל מסע בחלל (רמה 5), עליך לחקור לפחות 14 טכנולוגיות לפני כן, ובאמת להשקיע. אתה בוחר איזו טכנולוגיה לקחת בכל פעם, לפי הצרכים הנוכחיים שלך.

ניצחון כלכלי דורש עניין עם מטבעות או משהו, אבל אני לא זוכר מה. בכל מקרה, ראוי להוסיף שהגרסה ששיחקנו היא מעין בטא, והגרסה הסופית עשויה להשתנות קצת בכל מני אופנים. המשחק יצא באזור החורף הקרוב.

מכאניקת הקרבות מזכירה מעט את זו של סטארקראפט (לא מפתיע, בכל אחד מהמשחקים של FFG יש משהו שמזכיר מעט משחק אחר), בכך שאתה מחזיק במספר קלפים שמייצגים סוגי יחידות, ומניחים אותם אחד-אחד מול קלפי האויב. יש עדיפות לסוגי יחידות מסוימות על אחרות, בסגנון אבן-נייר-ומספריים, ואפשר לשדרג יחידות עם טכנולוגיות. אין הרבה יותר פרטים חוץ מזה, וזה בהחלט מספיק.

Civ נראה כמו משחק עם הרבה פוטנציאל לחובבי בניית האימפריות, זאת בהנחה שארבעת דרכי הניצחון באמת שקולות אחת לשנייה. אין ספק ששליט חכם יצטרך להשקיע לא מעט בכל התחומים, מלבד אולי תרבות, שנראה מעט נפרד מהשאר. המשחק לא מאוד-נורא-ארוך, אולי שלוש וחצי שעות בערך, בהחלט בקנה מידה נורמלי. ובגלל שלתרבויות שונות יש יכולות שונות, והמיקום של 16 ריבועי הארצות משתנה בכל פעם, נראה שיש מספיק מקום למשחקים חוזרים.

דעתה של דסי: נחמד מאוד, בנוי יפה וגם יפה אסתטית. זה כיף שיש הרבה אפשרויות, וגם כיף להרגיש עד כמה הוא נאמן למשחק מחשב.
מיועד לשניים עד ארבעה שחקנים (חכו להרחבה, חכו), משך משחק שלוש שעות בערך.

מודעות פרסומת
עם התגית: , , , , ,
פורסם ב-ביקורת משחק, סקירה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: