ראש בראש: TGP מול Machinarium

סוגת משחקי ההרפתקה לא מתה, את זה אנחנו כבר מזמן יודעים. בכל זאת, היא לא מה שהייתה פעם. לפני זמן מה קראתי בתגובות לפרק השעשועון ש- Saber Runner טוען ש Full Throttle היא ההרפתקה הטובה ביותר בכל הזמנים, וזה משחק מתקופת הדינוזאורים!

למזלי יצא לי לשחק לאחרונה בשני משחקים שמחזירים את האמונה שלי במשחקי ההרפתקה: Machinarium ו- Time, Gentlemen, Please. שניהם משחקים שיצאו ממפתחים קטנים ובשני המקרים זהו המשחק הראשון של המפתחים שנמכר בכסף מלא. שני משחקים עם שמות שעושים שמות בנסיון לתרגם אותם לעברית.

Amanita Design, יוצרי משינריום, עבדו קודם לכן על סמורוסט – משחק הרפתקה קצרצר וחמוד שהופץ בחינם ולאחריו על סמורוסט 2, שנעשה באותו סגנון אך היה בתשלום ובכלל התחילו ממשחק חינוכי ל-ביביסי. Zombie Cow Studios, יוצרי TGP, שחררו קודם לכן לעולם את Ben There, Dan That שגם הוא היה משחק הרפתקה חינמי וקצת קצר (אם כי ארוך שמעותית מסמורוסט) ויצרו גם שני משחקי ארקייד שניתן לרכוש מהאתר שלהם.

עד כאן הדברים המשותפים לשני המשחקים מרגע זה אדבר על ההבדלים. ואיך יותר טוב לעשו את זה, מאשר "רשימת הקטגוריות" הידועה לשמצה של מבקרי המשחקים:

גרפיקה: אני בספק אם יש סעיף בו שני המשחקים שונים יותר מאשר בתחום הגרפיקה. בעוד שניהם משתמשים בסביבות דו-מימידיות מצוירות כנהוג עוד מימי KQ1 העליזים, הסגנונות שלהם שונים מאוד. TGP מרושל בגרפיקה, קל לראות שהוא נעשה בידי אומן חובב ולא צוות מקצועי. כפי שאתם יכולים לראות מהתמונות, הסגנון של TGP מקצין את הכיוון החובבני עם חוסר סימטריה, עקמומיות וקווים לא מדוייקים.

משינריום, לעומת זאת, נראה מדהים, כיאה לזוכה בפרס IGF בקטגוריית הויזואליה. המשחק נראה כיצירת אומנות שהתעוררה לחיים והציורים הם בסגנון עדין אך מלוכלך קמעה, כיאה לעיר רובוטית משופשת ומזכיר מעט את משחקיהם הקודמים. בשני המשחקים הגרפיקה משרה את הטון במשחק, בין אם הבלאגן ההומוריסטי של TGP או ההקפדה החמודה של משינריום.


כמה מילים כלליות – משימריום הוא משחק הרפתקאה מסוגנן לעילא, החסר כל טקסט או דיבור הסובב סביב רובוט שצריך להציל את חברתו ועירו מפושעים תוך כדי פתירת חידות. TGP, לעומת זאת, הוא משחק העוסק בנסיונם של שני נוסעים בזמן למנוע מהיטלר וצבא הדינוזאורים שלו לנצל את קולב הזהב כדי להשתלט על העולם. אה, כן וזו גם אשמתם.

שניהם אומם משחקי הרפתקאה הכוללים ממשק דומה וחידות, אך הם שונים מאוד.

הומור: בעוד משינריום אינו משחק מצחיק ככשלעצמו, יש בו הומור דק הנובע מהלבשת הסגנון הרובוטי-מכאני של המשחק על דברים יום-יומיים (כגון חתול מכאני, שימון מפרקים חורקים של רובוט זקן או חרקים רובוטיים בחממה), TGP הוא פשוט חגיגת הומור. בין אם מדובר בקריצות לשחקן על כך שבמדובר במשחק מחשב, הדברים המשונים שקורים לחפצים שמושלכים למכונת האצתהחזרת הזמן, בדיחות בשיחות עם הדמויות במשחק ועד החידות עצמן (הצלת אסיר ממוות על ידי ירי באשכים, פיתוי עכבר לצאת מהחור שלו על ידי גופת עכברה, קפיץ וחצאית של בובה או, ואני לא צוחק, איסוף די.אנ.איי של היטלר על ידי חיטוט באסלה שלו).

כמה וכמה פעמים במהלך המשחק פרצתי בצחוק רם או גיחוכים עזים עם על התגובות של שתי הדמויות הראשיות לנסיונות פעולה שלי, או שילוב של חפצים במלאי שלהם.

החידות: TGP עוסק בעיקר בחידות מלאי, המתובלות בהתרוצצות הלוך ושוב בין מיקומים (שלמרבה המזל נעשות בקלות בעזרת מפה) בעוד משינריום מבוסס ברובו על פאזלים מסוגים שונים וחידת הגיון. בעוד ברוב המוחץ של המקרים הפתרון למכשולים ב- TGP הוא הגיוני ביותר ומגיע לאחר מחשבת מה, אם לא מיידית, אלה במשינריום אזוטריים יותר ולחלוטין דורשים את השימוש בכלי הרמזים המובנה של המשחק. לעתים גם זה אינו מספיק.

זה המקום לדבר על קושי- בימינו כאשר דברים כה רבים דורשים את הזמן ותשומת הלב שלנו, או לפחות שלי, למי יש סבלנות לנסות שוב ושוב פתרונות אזוטריים לקושיות מורכבות- בעיקר כאשר אתרים כמו gameFAQs נמצאים במרחק לחיצת עכבר?

 

דן, בן, הפרופסור הרובוטי והיטלר והדינוזאורים שלו. ברור.

אז TGP זוכה בלא-מעט נקודות בנושא הזה, כי רוב החידות היו הגיוניות ואף ניתן לעיזר ברמזים משיחה עם הדמות של בן במשחק. מה שמאוד מצא חן בעיני זה שגם כשהיה לי קשה וחיפשתי פתרון באינטרנט, מצאתי שהיוצרים כתבו hint-through למשחק- שעוזר לפתור את החידות בלי ממש לגלות את הפתרון (למתקשים במיוחד יש גם walkthrough רגיל). בפעמיים שנדרשתי לעזרה הזו, גיליתי שהקושי נובע ממוגבלות שלי (כמו לשכוח שיש עוד מסכים למלאי החפצים, או נסיון לכתוב את המילה escape במקום ללחוץ על הכפתור ESC במקלדת).

משינריום, לעומת זאת, למרות מנגנון הרמזים- המראה איור של אלמנט בפתרון – קשה יותר וחלק מהחידות ממש אינן אינטואיטיביות. העובדה שאין המון אפשרויות אינטאקציה עם החפצים במשחק (רק ללכת למקום כלשהו ו"להשתמש" במשהו) רק הגדילה אצלי את התסכול ולא רק צמצמה את מרחב הטעות. בכלל השליטה במשינריום הרגישה לי פחות מדויקת וקרו לי כמה "פספוסי פיקסלים" שגרמו לי לחזור על דברים שלא הייתי צריך.

בתחום הסאונד משינריום פשוט יותר טוב: האפקטים באיכות גבוהה ביותר ויש מוסיקת רקע מצוינת שאפילו ניתן לקנותה כתקליט (תקליט ויניל!) בנפרד. כמובן שזה עוזר להטמיע את השחקן באווירת המשחק. TGP יותר בסיסי בתחום הזה, ולא עושה יותר משצריך, כמו בגרפיקה.

מכיוון שעברו כמעט שלושה חודשים מאז ששיחקתי בשני המשחקים – והפוסט הזה העלה עובש בטיוטות בינתיים, כשדברים אחרים, בריוניים יותר, נדחפים לפניו בתור ולוקחים לו את הטרופית- אני כבר לא ממש זוכר כמה שעות הוצאתי מכל משחק, אבל זה היה מספר חד-ספרתי של שעות וזה אורך לא רע בכלל במחיר שלוקחים על המשחקים הללו.

אם כבר הזכרנו מחיר, אז כדאי מאוד להזכיר שאפשר לקנות את TGP בחמישה דולר בלבד, ויש כרגע מבצע (לא יודע עד מתי) של Machinarium באותו מחיר, למרות שהמחיר הרשמי הוא 20$. אם אתם שואלים אותי, עשרים דולר זה קצת יקר, אבל 10 דולר זה מחיר שווה, וחמישה זה פשוט מחיר מצחיק. הכנסו לאתר המשחק ולחצו על Download full version- כי זה אתר פלאש מעצבן.

קדימה- לכו ותמכו במשחקים עצמאיים! אם זה לא היה ברור, מאוד נהניתי משני המשחקים, אם כי מ"זמן, אדונים, בבקשה" קצת יותר בגלל ההומור. אם אתם כבר בקטע, אז היוצרים של TGP כתבו משחק משעשע וחינמי העוסק באיברי מין בשם Privates, ונמצא באתר של ערוץ 4 הבריטי.

מודעות פרסומת
עם התגית: , , , , , , ,
פורסם ב-ביקורת משחק
4 תגובות ב“ראש בראש: TGP מול Machinarium
 1. אביב הגיב:

  הורדתי לפני כמה זמן את Ben There, Dan That והתחלתי לשחק בו, ובינתיים הוא לא משך אותי מספיק בשביל לתת לו להשתלט שוב על המסך שלי בצורה אגרסיבית כזו. נהניתי מההומור, ממשחקי המילים וממלאי הרפרנסים לתור הזהב של משחקי ההרפתקאות, אבל החידות היו ממש קלות, עד שצפיתי את הפתרון לחלקן מראש.

  האם TGP טוב יותר, בהתחשב בכך שהוא משחק מלא בתשלום?

  (ומשינריום בהחלט מבריק ויפהפה, אם כי לפעמים קשה עד תסכול.)

  • איתמר הגיב:

   TGP הוא בעיקר More of the same. אני דווקא אהבתי שחלק מהפתרונות לחידות הם (תדהמה!) הגיוניים. אבל המשחק הרבה יותר ארוך ונזקקתי בעצמי לעזרה של ה- hint-through פעמיים.
   בהתחשב בעובדה שזה כמה שעות של בידור לא רע בפחות מעשרים שקל, הייתי אומר שזה בהחלט שווה את הכסף. איפה עוד תוכלי לחטט באסלה שיש להיטלר במכה-הקרב הענק שלו? (איך כותבים mecha בעברית?).

   אגב, שמת לב שבמשינריום יש משחקון חלליות קטנטן ולא קשור לכלום בממשק?

   • אביב הגיב:

    הייתי עסוקה מדי במשחקוני חלליות שכן קשורים לדברים, או במשחק שצריך לעבור בשביל לקבל את ה-walk-through (בהעדר תיאור מתאים יותר). איפה היה משחק חלליות לא קשור?

   • איתמר הגיב:

    אה-הא!
    מסתבר שדיברתי על המשחקון של ה-walkthrough, רק שלא ידעתי שזה בדביל ה walkthrough.
    יפה שהם עשו אינטגרציה לזה לתוך המשחק, אם כי זה היה מספיק מעצבן ולא ברור כך שהשתמשתי באינטרנט במקום.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: