חוסר האונים של משחקני המחשב


אתמול פרסם עידן זיירמן פוסט ב"גיימפאד" (לכו לקרוא)  בו הוא מלין על כל מיני בעיות שיש לו עם משחק האסטרטגיה המדובר של השנה- Starcraft 2. בתמצות, מפריעים לו המחיר הגבוה, הסרת התמיכה במשחק ברשת מקומית ומניעת מבקרים ממשחק בסאגה החללית לפני תאריך ההפצה הרשמי. למרות שאני די מסכים איתו בכך שהצעדים הנ"ל מעצבנים, אני רוצה להתייחס לסוגייה אחרת: השורה התחתונה בפוסט היא שעידן בכל זאת יקנה את SC2, למרות כל התלונות.

ראשית, אני מברך על כך שהדבר מפריע לו והוא לא מצטדק בכל מיני תירוצים משונים, אך עם זאת אני שואל את עצמי מדוע עידן ורבים אחרים מוכנים להבליג על כל הדברים שמציקים להם, לבלוע את העקרונות שלהם ולרכוש את המשחק למרות הכל. זו גם אינה תופעה שקשורה ספציפית למשחק האסטרטגיה החדש של בליזארד; ראינו את ראשה המכוער מבצבץ גם עם המחיר של Modern Warfare 2 וחבילות המפות שלו, עם מערכת הנז"ס (ניהול זכויות ספרתי או DRM) הדרקונית של המשחקים האחרונים מבית יוביסופט ועוד כהנה וכהנה.

לדעתי המשחקנים סובלים במקרים האלה מראייה קצרת טווח מאוד. הרצון העז לשחק במשחק שנחשב מצוין ולשחק עכשיו, בין אם זה SC2, AC2 או MW2 (שימו לב לחוט המקשר) גובר על כל היסוס שמקורו ברצון לגרום לשינוי בהתנהגות המוציאות לאור, מפתחות המשחקים או השוק בכללותו, וזאת מכיוון שהדרך היחידה להעביר מסר היא "הצבעה בעזרת הארנק"- חברות המשחקים כבר למדו שצעקות בפורומים ומיילים זועמים הם חסרי שיניים לחלוטין, ויעידו על כך כל נסיונות החרם הכושלים שנעשו על Left 4 Dead 2 ו- Modern Warfare 2.  לדעתי הגורם הוא אותו קוצר ראייה שבבסיס הפיראטיות הפורחת בארץ- הרצון לשחק בחינם גובר על הרצון לממן פיתוח של משחקים חדשים.
אני לא בטוח שקוצר הראייה הזה הוא משהו שמוגבל למשחקנים בארץ או אפילו למשחקנים בכלל. האמת שעכשיו שאני חושב על זה, זה דומה להתנהגות של עובדים על תנאי העסקה לאורך הדורות.  הרי במשך השנים אנשים העדיפו לקבל משהו עכשיו (כמו לשמור על העבודה שלהם) במקום לסבול עכשיו ולקבל יותר בהמשך (כמו: שעות עבודה סבירות יותר, פנסיה, משכורת וכו').

הדבר שפתר את הבעיה הזו אצל העובדים היה התאגדויות העובדים – מאז שהחלו להיווצר ועדים עובדים הצליחו להתאחד ולקבל את מה שרצו (או חלק מכך) ולא יכלו להיות מובסים על ידי פיטורי עובד מסוים, או בונוס סודי לעובד אחר. האם הפתרון הוא "ועד משחקנים"?

נראה שזה חלום באספמיה ואין לו אחיזה במציאות, לא רק בגלל שזה מצריך מאמץ לא קטן ואנשים, ככלל, הם עצלנים, אלא מכיוון שהמשחקנים הם עם כה רב, מפוצל ומפוזר, שבלתי אפשרי לאחדו למטרה מסוימת, או אפילו תת-קבוצה של משחקנים שתהיה גדולה מספיק כדי לשנות משהו.

אז השאלות הפתוחות, כפי שאני רואה אותן, הן:

 1. מדוע משחקים כה קריטיים בעיניהם של משחקנים רבים כך שהם מרגישים צורך בלתי נשלט לשחק בהם (ולעשות זאת כשהמשחק המדובר חדש וטרי) ולא לוותר ולהעביר מסר?
 2. האם יש דרך אפקטיבית בה אפשר להעביר את המרמור שלנו לגבי החלטות שנעשות בהיכלי הכח של חברות המשחקים?

יש רעיונות?

מודעות פרסומת
עם התגית: , , , , ,
פורסם ב-אישי
18 תגובות ב“חוסר האונים של משחקני המחשב
 1. menas הגיב:

  התשובות ל2 השאלות שלך מאוד מאוד פשוטות:
  1)היצר הבלתי נשלט הוא פשוט הספרה 2.
  MW1 נחשב למשחק הפעולה ה"מלחמתי" הכי טוב אי פעם-אז MW2 יתעלה עליו.
  SC1 היה משחק הRTS הכי טוב אי פעם-אז SC2 יתעלה עליו.

  צפיות ממשחק 2 גבוהות מאוד וכשהשחקנים שומעים שהשקיעו המון כסף במשחק (200 מיליון בMW2 לדוגמא) הם מאוד מאוד מתלהבים,ומספרים לכל החברים שלהם "חכו לMW2 על תקנו עכשיו משחקים".
  גם כשהכריזו על החוסר בשרתים יעודיים זה עיצבן אותי,אבל שראיתי סרטונים מהמשחק ושמעתי על כל הkill streak לא יכלתי לעמוד בזה.

  אקטיוויז'ן יודעת שמשחקי "2" גדולים יכולים לקבוע נורמה חדשה-אם זה חוסר בשרתים יעודיים או מחיר יותר גבוהה למשחק/חבילות המפות.
  2)דרך עצומות פוסטים זועמים ושטויות כאלה-ממש ממש לא.
  יש דרך הרבה יותר פשוטה-מתלוננים על שרתים יעודיים? קנו BC2. מתלוננים על חוסר יצירתיות? קנו TF2. מתלוננים על מחיר גבוהה למשחקים? קנו משחק גדול ב50$.
  אתם מוסיפים עוד בן אדם ככה לסטסטיסטיקה של חברות המשחקים-אם משחק בלי שרתים יעודיים ימכור פחות ממשחק אם אז התופעה תיעצר.
  אם משחק בלי לאן ימכור פחות ממשחק בעל לאן-אז התופעה תיעצר.

  יש דרך פשוטה ויעילה יורת לעשות את זה? כי חברות משחקים כמו אקטיוויז'ן וEA לא רואות שחקנים-הם רואות כסף וסטסטיסטיקות.

  • איתמר הגיב:

   אכן יכול להיות שמשחק המשך מייצר ציפיות יותר גדולות, אבל עדיין לי זה נראה קצת מוגזם.
   בכל מקרה, להצעתך- העובדה שקונים את TF2 או BFBC2 (שים לב לספרה 2) אינה מועילה הרבה אם קונים *גם* את SC2. כפי שאמרת, העניין הוא היחס בין מכירות של משחקים שונים, והיחס בין ציפיות המכירות למכירות עצמן.

 2. איתי ברנר הגיב:

  משחקים יוצאים היום על בסיס יום יומי וקשה להתעלם ממשחק חדש שכל הרשת כותבת עליו (פעם היית מחכה חודש שלם למגזין או קורא ביקורת קצרצרה של עמוד אחד, זה היה המצב ב99 ברוב האתרים הגדולים, כולל IGN שהיום מפרסמים מגילות ולא ביקורות :-)).

  היום לפעמים יש הרגשה שעד שתחכה שהמחיר יירד, כל העולם ואשתו ישחקו במשחק. שלא לדבר על זה שבמקרה של SC2, המחיר יכול להישאר גבוה גם שנתיים שלוש. (אלא אם כן בליזארד תוריד את מחיר המשחק עם כל הרחבה חדשה שתצא , מה שהיה עם WoW אם אני זוכר נכון).

  הפתרון היחידי והפרדוקסלי שבאמת יכול להשפיע יתממש רק אם אלפי שחקנים זועמים יתחברו לשרתים של בליזארד בצורה פיראטית, מה שכמובן לא צפוי שיקרה עם כל ההצפנות שיש לבאטל נט. .

  • איתי ברנר הגיב:

   נ.ב

   לא שאני רומז שזה מצדיק פיראטיות, אני פשוט אומר שאם זה ייקרה, הפעם אף אחד לא יוכל לבוא אל המשחקנים בטענות שהם פוגעים בתעשיה בגלל הקמצנות / אדישות שלהם.

  • איתמר הגיב:

   איתי, התשובה שלך לא ברורה לי.
   איך אלפי שחקנים זועמים ש"יתפרצו" ל battle.net וישחקו פיראטית יעזרו במשהו? כבר היום יש אלפי עותקים פיראטיים של כל משחק שתרצה, אם לא עשרות או מאות אלפים, אז איזה מסר זה יעביר לבליזארד? שההגנה שלה לא מספיק טובה?

   בקשר לטיעון הראשון שלך: העובדה שכל יום יוצא משחק דווקא אמורה להקל עליך למצוא משהו אחר להעסיק את עצמך אילו במקום לסבול מכאבי גמילת סטארקראפט איומים.
   הצורך לשחק במשחק ביוםשבוע שהוא יוצא נראה לי רק קמצוץ יותר הגיוני מהטמטום של המתנה של שלושה ימים בתור להקרנת בכורה של סרט חדש. לפחות עבור משחקים רבי משתתפים יש תירוץ שצריך אנשים אחרים לשחק איתם ודווקא במקרה של SC2, בהתבסס על אורך חייו המופלג של SC1, לא נראה לי שיש פה חשש אמיתי.

   • איתי ברנר הגיב:

    מה שהשחקנים צריכים להעביר לבליזארד זה שבעצם הם לא רוצים או יכולים להרשות לעצמם לשלם 60 דולר על משחק, אבל הם עדיין די נואשים לשחק בו כי זה משחק טוב. אני לא מספיק משחק במשחקים שלהם, אבל הבנתי שיש לה קהילה די אדוקה עם אחוז פיראטיות נמוך כי פשוט קשה מאוד לפרוץ את המשחקים שלה בלי לאבד חלק גדול מהחוויה (כשעבדתי בטויס אר אס היו אנשים שקנו את הגרסה המקורית רק בשביל המולטי).

    אני לא אומר שזה בכלל אפשרי, אבל זו עלולה להיות חתיכת סטירה מצלצלת. קשה לי לחשוב על דרך חוקית שיש לה פוטנציאל קרוב לזה, כי היום מערימים קשיים גם על מי שמוכר משומש (לא יודע ספציפית לגבי SC2).

    כשכתבתי שמשחק חדש יוצא כל יום, התכוונתי שקשה להתאפק עד שהמחיר של משחק יירד. זה בדיוק כמו ששום זכיין בכבלים או ביס לא יקנה מערוץ 2 תוכנית ריאליטי וישדר אותה אחרי חצי שנה בערוצים בתשלום…

   • איתי ברנר הגיב:

    בפיסקה האחרונה התכוונתי שהיום אנשים כבר מכורים לנסות את הדבר הכי חדש : אם זה בטלפונים סלולרים, משחקים או סדרות טלווזיה. אם תגיד למישהוא לחכות עד שייצא האייפון 5 כדי שהמחיר של 4 יירד, הוא יחשוב שאתה מטורף…

 3. menas הגיב:

  אם אלפי אנשים ישחקו בעותקים פיראטיים זה רק יאיץ בחברות להגדיל את הDRM.

  TF2 הוא לא בדיוק "2" כיוון שמדובר בהמשך למוד,זה כמו לטעון שCS1.6 הוא המשך כי אף אחד למיטב ידיעתי לא משחק בCS המקורי (לא sourse).
  כיוון שאני שחקן PC וBC1 היה רק לקונסולות אני לא מחשיב אותו כ"2" 🙂

  אה,וזה לא "יכול להיות" אלה זה ברור שמשחק המשך מיצר יותר ציפיות מIP חדש לגמרי-כי IP חדש לגמרי יכול להיות נוראי ויכול להיות טוב אבל כמעט אף אחד לא יודע אם זאת תהיה אכזבה או יהיה משחק טוב עד שהוא יוצא-לכן הרבה יותר "בטוח" לעשות משחק המשך לMW1 במקום להמשיך את סדרת COD אם למשל משחק בתקופה אחרת לגמרי כמו שאני מאמין שinfanity ward רצתה.
  HL הוא יוצא דופן פה בגלל הVALVE TIME וגם בגלל שהוא היה חדשני בטירוף.

  נכון,זה לא מועיל אם הם קונים גם MW2 וגם BC2 -אבל- אם הם יקנו גם TF2 אז זה ישווה את הסטסטיסטיקות.
  יש לזה משל יהודי עתיק:
  יהודי הלך אל הפריץ והפריץ שאל אותו-למה היהודים משחדים כ"כ הרבה את השופטים? זה הורס את מערכת המשפט.
  היהודי עונה-כי השופט תמיד לצד של הלא יהודי והשוחד משווה את מאזן הכוחות
  הפריץ שואל:אם כך אז למה במשפט של יהודי מול יהודי אתם משחדים את השופטים?
  היהודי עונה-בגלל שכל יהודי חושב שהיהודי השני שיחד את השופט ולכן הוא משחד אותו כדי להשוות את מאזן הכוחות.

  לאיתי ברנר-גם כשקניתי את MW2 וBC2 המתנתי שבועיים לראות איך הוא לפי אחרים,לדעתי זה מטומטם לגמרי לקנות משחק בהזמנה מוקדמת/לקנות מייד את המשחק.

  • איתי ברנר הגיב:

   בדרך כלל הפיראטיות רק מדרבנת DRM, אבל יש הבדל בין פיראטיות שמגיעה מסתם אנשים שלא רגילים לשלם על משחק לבין פיראטיות שמגיעה מהמקום הכי פחות צפוי של המעריצים ומי שחיכה למשחק במשך שנים.

   לגבי MW2/BC2, אתה כנראה נמצא במיעוט, אני חושב שהזמנות מוקדמות הן עדיין מאוד פופולאריות במקומות מסוימים (ארה"ב?).

   • menas הגיב:

    איתי,זה לא מעניין בכלל את חברות המשחקים מי הפיראטים שגונבים את המשחקים שלהם,רק המספר של ההורדות במפרץ הפיראטים-כך שהזה ממש ממש לא משנה.
    הזמנות מוקדמות אני אף פעם לא עושה אלא אם יש תמורה כלשהיא כמו המשחק הקודם בחינם וכ"ו.

   • איתי ברנר הגיב:

    זה ישנה אם מספיק אנשים יתחילו לכתוב את מה שהם חושבים על המחיר ואולי גם על זה שאם הם היו יכולים, הם היו מורידים את המשחק בצורה פיראטית (…) . בכל קהילה גדולה יש כמה מובילי דעה שאף אחד לא רוצה להתעמת איתם.

    ושוב, די ברור שהסיכויים קלושים. רוב האנשים חושבים שזה לא נורא לשלם קצת יותר עכשיו, הראיה שלהם היא לטווח קצר ולא לנזק שעלול להיגרם להם בעתיד.

   • menas הגיב:

    10$ זה "נזק"?
    באמת שלא אחפת לי לשלם 10$ יותר על bioshock או על COD4-אם הם יהיו יותר טובים אז בכיף.
    מעצבן אותי שמשלמים עוד 10$ על משחקים שהם "2" כמו MW2,SC2,AC2 וכ"ו.

 4. Ratcatcerh הגיב:

  אתה לא חייב לקנות את המשחק ב60$ (שזה המחיר החדש של משחקי מחשב), יש המון אתרים שמוכרים את הCDKEY (חוקי לגמרי) ב40$ ושבוע הבא אפילו זה יהיה פחות. אני קניתי ככה כבר כמה משחקים וזה עובד אחלה באחלה
  הDRM הוא באמת מעפן, אבל בSC2 לא יהיה אותו.
  אם תשימו לב, בליז גם אמרו בהתחלה שלא יהיה צ'ט במשחק והם החזירו אותו, ואמרו שלא יהיה עוד דברים והחזירו אותם.
  גם עכשיו הקטע של משחקים בין יבשתיים אומרים שהוא יתבטל עוד מעט אם הם יראו שלא יהיו PINGים מטורפים.
  ולגבי הLAN, היום כשיש אינטרנט מהיר זה לא כזה רלוונטי. מה גם שיש גרסה מיוחדת של המשחק שתומכת בLAN. אז טורנירים (אם יהיו בארץ) יהיו עם LAN וגם בחו"ל יהיה LAN.

  • איתמר הגיב:

   ratcatcher, אתה יכול לספק קישורים שמדגימים את הדברים שאתה אומר?
   פשוט קשה לי להאמין בחוקיות של CD KEY שכאלה וגם אשמח לראות איפה הגרסא המיוחדת לרשת מקומית מגיעה. מה שאני מצאתי הוא שאין גרסה כזאת
   תודה רבה.

 5. menas הגיב:

  לאיתמר-כן זה קיים,אם כי הם מסופקים רק אחרי כמה שעות ודרכי התשלום בעייתיות יותר (במקום ישר משלמים מgoogle תשלומים וכ"ן).
  זה חוקי בעיקרון-הם קונים במדינות עולם שלישי שמה מוכרים את המשחקים ביותר זול ומוכרים את זה ביותר זול לאמריקאים ולאירופים שמשלמים יותר על המשחקים.
  הנה אתר שמספק סיראלים ונחשב לאמין מאוד:
  http://www.onlinekeystore.com

  • swym הגיב:

   לא הייתי בונה על הגרסאות האלו. ואלב לאחרונה חסמה המוני משתמשים שקנו סיריאלים שחשבו שהם קנו אותם ממקור גדול ולגיטימי, אבל מסתבר שהסיריאלים האלו לא תמיד מגיעים ממדינות עולם שלישי אלא פשוט מאנשים שקונים את המשחקים מחנויות, מעתיקים את הסיריאל שלו, מוכרים אותו אונליין, ומחזירים לחנות כדי לקבל זיכוי…

   בקיצור, ההמלצה שלי היא להתרחק מדברים כאלו שלא נמכרו מנותן שירות לגיטימי – אחר כך לכו תוכיחו שבאמת קניתם עותק חוקי של המשחק.

   • איתמר הגיב:

    גיא, יש לך קישור לידיעה הזאת? זה מעניין מאוד.

 6. […] מלבד תגובות מרובות לפוסט גם פוסטים נוספים במשחקיה (חוסר האונים של משחקני המחשב) ובגיימפאד עצמו (ההבדל בין 12 שנים ל-12 שנים […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: