פרק 65, חלקים א' וב': מבוכים ודרקונים מהדורה 4

התוכנית המסיימת של עונה 2 של המשחקיה ונערכת לכבוד הזוכה הגדולה בתחרות פרסי ה Ennie שנערכה במסגרת כנס ג'נקון ולכבוד יום הולדתה הראשון של זוכה זו – "מבוכים ודרקונים מהדורה רביעית".
בדיוק לשם כך נכלאנו במרתפי "טקטיקה" עם ערן אבירם ומיכאל גורדין וקיימנו דיון בנושא "קווים לדמותה". כמנה ראשונה ספרנו בקלות משחקים דיגיטליים מבוססי מו"ד 4 וכמתאבן הגשנו לכם גם מבחר מתוצאות תחרות ה Ennie הנ"ל.

שימו לב – לפרק זה מצורף פרק בונוס (למטה בהמשך) המסקר את "מתוך האפלה" אוגדן המפלצות העיברי למו"ד 4.

729b92af-f79e-4238-ad41-5fa66dfc3ef0.icast.mp3

פרסי האני – Ennie

ג'ן קון
D&D
All Games Considered
Order 66

טקטיקה – עזרים חינמיים למו"ד 4

D&D Insider

Wizards of the Coast

Pathfinder

פרק 65 חלק ב – ביקורת על הספר "מתוך האפלה": אוגדן מפלצות עברי למו"ד 4, פרי עטם של דניאל רוזנברג, בן שלום וחגי גומפרט.
בהמשך לחלק א, שיכנענו את מיכאל וערן לספר לנו על התרשמותם (והתערבותם) באוגדן המפלצות העיברי למו"ד 4 היוצא בהוצאת פונדק
ולסיום – נמלטנו בצרחות עד שנפגש שוב בעונה השלישית של "המשחקיה", בפרק וידאו מיוחד!

3466204d-dc20-47e9-85d8-61ec2d7dd0fd.icast.mp3

הפונדק הוצאה לאור – איי הסערה

עם התגית: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
פורסם ב-פרק חדש
16 תגובות ב“פרק 65, חלקים א' וב': מבוכים ודרקונים מהדורה 4
 1. ShmilS הגיב:

  Order 66 זה פודקאסט שאני נורא אוהב, על Star Wars Saga Edition, הגרסה החדשה של מערכת החוקים מבוססת D20 של סטאר וורז (וגם היא נוצרה ע"י wizards). למעשה, שבוע שעבר אפילו התחלתי לשחק עם חברים במערכת הזאת. היא מאוד דומה למהדורה 4 של מו"ד, או יותר נכון, מהדורה 4 של מו"ד מאוד דומה לסאגה, כי בכל זאת סאגה יצאה לפני מהדורה 4.
  מי שמעוניין לשמוע, הלינק הוא: http://www.d20radio.com
  אני די בטוח שלא ניתן להאזין לפודקאסט דרך הקישור שכאן, שמוביל לערך על הפקודה 66 עצמה ב-Wookiepedia…

  • zipdrive הגיב:

   אתה צודק בקשר לקישור, וניר יחתוך לעצממו אוזן אחת על הטעות הזו.
   הקישור תוקן.

   • Nir Miretzky הגיב:

    שום יחתוך… קישור רגיל אפשר לחפש בGOOGLE אני שמתי הרחבה מעניינת על הערך….

 2. אביב הגיב:

  אחלה פרק. תמיד כיף לשמוע שיחות בין מביני דבר (על נושאים מעניינים, כמובן), אם כי קצת חסרה לי סקירה של ההבדלים העיקריים בין מו"ד 4 לקודמתה, שנראית לי מתבקשת. יכול להיות נחמד לשמוע הקלטות מסשנים מתישהו; תמיד מעניין לראות (או לשמוע) איך נראים (או נשמעים, כן..) משחקים של אנשים אחרים.

  ומזל טוב על סוף העונה!
  מחכה בסקרנות לפרק הוידאו המיוחד.

  • zipdrive הגיב:

   אם תחפשי המשחקיה ביוטיוב, אני חושב שתוכלי למצוא קצת צילום של חלק ממשחק שרן ואני השתתפנו בו.

   בכל מקרה, נמנענו מההשוואה למו"ד 3 כי:
   א- דיברנו על הנושא אי שם בפרקים 28-29.
   ב- התכנית גם ככה ארכה כמעט שעה וחצי.

   אבל אם תהיה דרישה מהקהל, אנחנו נעשה את זה, כן כן!

 3. הפונדקאי הגיב:

  הי,
  אהבתי את הסקירה – שמח שאהבתם את הספר 🙂
  הסקירה של מיכאל והנקודות החזקות שהוא העלה (מגדיר מפלצות למשחק תפקידים ולא "מגדיר מפלצות" גנרי), הם בדיוק הנקודות שאליהם כיוונו. אז היה מאוד כיף לשמוע.
  כמובן שיש לי גם כמה הערות, ברשותכם 😉

  – בנוגע לאופי של איי הסערה ולחפ"שים – הסיבה שאין חפ"שים בספר היא אידיאולוגית. חפ"שים נועדים כדי למות – לא בשביל האתגר. זה מאפיין של מו"ד 4 "הירואי". זה לא מאפיין של טולקין, מרבית ספרי הפנטזיה ובכלל של sword&sorcerey – זה נועד בשביל הקהל הצעיר שרוצה להרוג הרבה, MMO.
  ולכן אין חפ"שים בספר ובאיי הסערה – כי אין כזה דבר מפלצת ש"סתם" נמצאת שם שיהרגו אותה. אז זה בהחלט מאפיין שנכנס לספר עקב המערכה 🙂
  החפ"ש היחידי שכן נמצא בספר, ששייך לגוזל מוות המון מתים, הוא לא חפ"ש רגיל – הוא בעצם Spawn של המפלצת.
  ד"א, גם מבחינה מכאנית במשחקים שלי שהכנסתי חפ"שים הם לא היו מעניינים למשחק, השחקנים הרגו והשתעממו. אז לטעמי כל קונספט החפ"שים במו"ד 4 הוא די… מיותר במרבית הקרבות.

  – מתוך האפלה הוא ספר הרחבה, לא ספר בסיס – צודקים במאה אחוז. מתוך האפלה מיועד להשלים את המגד"מ. אם המגד"מ הוא ה"יונדאי גטס" של המפלצות, קרי מסיע באמינות ובטיחות ממקום למקום ומתאים לנהג מתחיל, אבל אין לו נשמה, אזי מתוך האפלה הוא ה"אלפא רומיאו" של המפלצות. יש נשמה והרבה, מגניב יותר לנהוג בו, אבל הוא מכוון למנחה המנוסה שמחפש להרחיב את המשחק.
  כמובן שאפשר להשתמש בו כרגע לבד, כי אין מגד"מ, אבל הוא בהחלט מיועד להרחיב ולהוסיף ל"לחם והמרגרינה" של המגד"מ.

  – בקשר לאיזון ורמת העוצמה של המפלצות.
  קודם כל זה נושא מדעי/מתמטי. לא פלאפי, ולפיכך אתייחס אליו ככזה.
  לתחילת המחקר שלי אני אקח את שתי הקריטריונים של מיכאל: איזון פנימי בתוך הספר, שאכן מאוזן היטב לפי מיכאל, ואיזון לפי "קבוצת בקרה" חיצונית.
  במקרה הזה מיכאל בחר כ"קבוצת בקרה" את המגד"מ – וכאן קבור הכלב או השגיאה.

  לאחר כתיבת הספר ובעת האיזון המכני, כל מפלצת ומפלצת במתוך האפלה עברה איזון מול המגד"מ. קרי, עבדכם הנאמן ישב והשווה את רמת העוצמה של כל מפלצת לרמת העוצמה של מפלצות מקבילות מהמגד"מ. אז האיזון בהחלט בוצע.
  ועכשיו עולה השאלה – אם דניאל טוען שהאיזון בוצע, ומיכאל טוען שהמפלצת ב"מתוך האפלה" חזקות בכדרגה לעומת המגד"מ – אחד מהם טועה.

  נחזור לקריטריונים של מיכאל. הקריטריון השני של איזון לעומת קבוצת בקרה, לא קיים במקרה של המגד"מ. אבל אם נבחן את הקריטריון הראשון של מיכאל, ואני מאתגר אותו לעשות כך, הוא ימצא שאין איזון פנימי בתוך המגד"מ. כלומר אם תשוו 5 מפלצות מאותה דרגה ובעלי אותו תפקיד תקבלו שונות גדולה בעוצמה שלהן.
  כן, הגעתי לסטיסטיקה, כי זה שם המשחק. אם ממוצע העוצמה של "מתוך האפלה" הוא X+1.2 עם שונות של 0.3 (מתרגם לחזק בדרגה עד דרגה וחצי ממגד"מ, אבל איזון פנימי טוב), אזי ממוצע העוצמה של המגד"מ הוא X+0 (מאוזן ביחס לעצמו) אבל השונות שלו הוא 1.2 בקלות – כלומר בין מפלצת חלשה מתגושש דרגה 5 למפלצת חזקה מתגושש דרגה 5 יכול להיות הבדל פנימי בעוצמה של 2-3 דרגות בקלות.
  שאיזנתי את מתוך האפלה, לא איזנתי רק מול מגד"מ, אלא גם מול שאר הספרים. ושם זה גם בולט.

  עכשיו תגידו "דניאל, מי הוא שיגיד למכשפי החוף הגדולים שהמגד"מ שלהם לא מאוזן/בנוי היטב מכאנית".
  אז זהו. לא רק אני אומר. גם Mike Mearls, הגורו של מפלצות במו"ד 4 הסופר של מגד"מ 1 ו-2 אומר את זה. בכתבה שפורסמה באתר של ויזארדז שדנה במגד"מ 2 / מש"מ 2 מייק חשף שהם איזנו מחדש את המפלצות במגד"מ 2 אחרי הנסיון שהם צברו במגד"מ הראשון.
  כל החפ"שים בדרגות 11+ במגד"מ הראשון חלשות מדי. הם חוזקו במגד"מ 2.
  כל הסולואים/עליתים במגד"מ הראשון לא בנויות היטב. יותר מדי הגנה, פחות מדי התקפה. הן אוזנו מחדש במגד"מ 2.
  אז בעצם מכשפי החוף שינו את כללי בניית המפלצות (יופיע במש"מ 2) ובערך 30-40% מהמפלצות במגד"מ הראשון לא מאוזנות, כך מודים בעצמם מכשפי החוף.

  לכן יש לי בעיה עם הטענות נגד האיזון – כי הן מבוססות על ה"יונדאי גטס" שחסר איזון בעצמו שגם מכשפי החוף, היצרן של הרכב, מודה שהוא מקרקש ולא מאוזן / בנוי היטב מכאנית.

  כעת נבדוק את הילד החדש בשכונה – מגד"מ 2. וכאן אני שוב מאתגר את מיכאל (בירה באייקון) שיבצע את אותה בדיקת איזון שהוא ביצע ל"מתוך האפלה" למגד"מ 2. לדעתי הוא יגיע לאותן מסקנות בדיוק:

  – למגד"מ 2 (מתוך האפלה) איזון פנימי טוב.
  – מגד"מ 2 (מתוך האפלה) חזק בממוצע שלו בדרגה עד דרגה וחצי מהמגד"מ הראשון.

  סתם בתור בדיקה קטנה שאני עשיתי בחמש דקות. פתחתי את המגד"מ רנדומלית, נפלתי על הדרק קריפר מתגושש דרגה 4. פתחתי מגד"מ 2 חיפשתי מתגוששים דרגה 4. התעלמתי מהנמלה הענקית בגלל שזה נשמע לי מעפן. מצאתי אחד שנקרא Whithrer או משהו כזה.
  * הגנות ונק"פ של ויתרר קצת יותר טובות מדרק קריפר.
  * התקפה בסיסית של ויתרר עושה 1 נזק פחות בממוצע מדרק קריפר, אבל אם יש לו בעלי ברית ליד המטרה הוא עושה עוד 2 נזק – אז בממוצע בקרב זה מתאזן. אבל לויתרר גם יש השפעה מיוחדת בפגיעה במטרה – הוא מאט אותה (הצלה לסיום) לדרק קריפר אין כלום.
  * לדרק קריפר גם יש התקפת טווח, שזה להתקפת קפא"פ לא משנה כ"כ מבחינת איזון. זה יכולת נוספת שלא מגדילה את ה dpr (נזק לסיבוב) של המפלצת.
  * לויתרר יכולת מיוחדת שהוא הופך למדמם הוא מבצע שתי (!) התקפות לסיבוב לעומת אחת לדרק קריפר. כלומר פי 1.5 יותר בממוצע לכל מהלך הקרב מהדרק קריפר.
  * לשניהם יתרון קרבי שעושה עוד נזק (זהה)
  * לשניהם יכולת תנועה, הדרק קריפר נע רגיל, ומקבל 4+ לדרג"ש נגד התקפות מזדמנות. לויתרר יש יכולת קפיצה (עדיף) ומקבל 5+ לדרג"ש נגד התקפות מזדמנות – עדיף.

  לסיכום שתי המפלצות בעלות קונספט זהה, אבל במגד"מ 2 יש לה הגנות טובות יותר, עושה הרבה יותר נזק (שתי התקפות) ובכל התקפה היא גם עושה השפעה מיוחדת למטרה.
  ועל זה מיכאל היה אומר שמגד"מ 2 עוצמתי בדרגה עד שתיים לעומת מגד"מ 1, אני משער 🙂

  בגלל קוצר זמן בתגובה, אני לא אפרט השוואה נוספת של דרק קריפר מול המתגושש השני, אבל המסקנה זהה – מגד"מ 2 חזק בדרגה עד 2 לעומת הראשון.

  לסיכום האיזון:
  * ישבתי כמה שבועות כדי לאזן את המפלצות מול המגד"מ. בגלל השונות הגדולה איזנתי מול הממוצע הגבוה של המגד"מ.
  * בדיקת איזון מול המגד"מ בעייתית, בגלל שלמגד"מ אין איזון פנימי בין המפלצות שבספר, חלקן חלשות, להחריד אחרות חזקות משמעותית. גם מכשפי החוף מודים שהאיזון של המגד"מ / בנייה מכאנית של מגד"מ 1 הוא לא תקין. כ"קבוצת בקרה" לבדיקת איזון מגד"מ 1 מחורבן.
  * בדיקת איזון של מתוך האפלה מול מגד"מ 2 תראה ששני הספרים דומים ברמות העוצמה שלהם – פלוס-מינוס 0.4 דרגות ;).
  * ויש למיכאל אתגר לבצע בדיקת איזון למגד"מ 1 ולמגד"מ 2 ולדווח על התוצאות בעצמו, נראה אם אני צודק 🙂

  • ננסק הגיב:

   החישובים מעניינים ובוודאי יש הרבה בדבריך, אבל בסופו של דבר, אם החבורה שלי טוענת שהמפלצות נגדן נלחמו כרגע לחלוטין לא הוגנות באופן ההתנהלות שלהן, אז כמה חישובים שלא יעשו, ברור שמשהו לא בסדר במפלצות.
   המספרים הם, להבנתי, הצד *הפחות* חשוב ביצירת מפלצות במו"ד 4: בחירת הכוחות והסינרגיה ביניהם משפיעה יותר על האופן בו המפלצת משפיעה בקרב. רוב המפלצות בספר הן בסדר גמור מהבחינה הזו, אבל חלקן – שוב, לטעמי – מפגינות סימפטומי "המפלצת שהשה"מ יצר בעצמו" ממנצ'קין.

   • הפונדקאי הגיב:

    קודם כל, נושא ה"בעייתיות באיזון" לכאורה שהועלה בסקירה, דיבר על מספרים נטו. אי אפשר להגיד אח"כ "אה, טוב אז הטיעון הזה לא תופס מים, אבל בכל זאת זה לא מאוזן".
    להגיד שמפלצת מסויימת לא מאוזנת "ככה" כי בהתקלות הזאת היא הייתה קשה, זה סובייקטיבי ולא משהו אבסולוטי / מספרי – כן הייתי רוצה לשאול כמה פעמים השתמשת במפלצות מהספר אחריי שסיימת את האיזון שלו? פשוט התחושה שאני מקבל היא שאתה מתייחס למפלצות שקיבלת כטיוטא שהייתה לפני פלייטסט, לפני איזון מול המגד"מ ולפני האיזון שאתה ביצעת.

    ואני אחזור למגד"מ –
    במו"ד 4 היה לי פעם בודדת כמעט TPK – והוא היה בקרב שכלל רק מפלצות מהמגד"מ.
    3 עוגים מתגוששים, ואחד לאמיה מוחלשת לדרגה 10, מול חבורה בדרגה 8. דרגת התקלות הייתה 9, לדמויות בדרגה 8 זה אמור להיות קרב מאתגר אבל לא מסוכן.
    בפועל, בקרב עצמו הסייר נלחם לבד נגד 3 עוגים, חיסל את שלושתם תוך 5 סיבובים בערך, ונפצע באופן בינוני (קיבל תמיכה / ריפוי). בעיניי זה לא מאוזן שדמות אחת מחסלת 3 מפלצות בדרגה שלה מבלי להזדקק לסיוע שמקביל לשיקויי ריפוי. אז הנסיון שלי באותו קרב מדגים שהעוג מתגושש הוא צריך להיות דרגה 6, בוודאי לא 8.
    באותם 5 סיבובים, שאר החבורה נלחמה (4 דמויות) כנגד הלאמיה המוחלשת… אחרי 6 סיבובים הלאמיה הייתה במצב טוב, ודמות אחת הייתה על הרצפה. בסיבובים הבאים, עוד 2 דמויות נפלו לרצפה, ובסוף הלוחם והסייר עם בערך רבע-שליש נק"פ הצליחו במזל לחסל את הלאמיה. 3 הדמויות שנפלו לרצפה מתו.

    כלומר, בהתקלות שנבנתה לפי ההנחיות במש"מ, מול מפלצות מהמגד"מ ושהייתה אמורה להיות בינונית פלוס – מפלצת אחת בודדת כיסחה את כל החבורה. כל השחקנים שלי אמרו את מה שאתה אומר – "המפלצת שהן נלחמו כנגדה לחלוטין לא הוגנת". אם אני ממשיך את קו המחשבה והלוגיקה שלך – המגד"מ לא מאוזן.
    מעבר לכך בעוגים התופעה הייתה הפוכה – המפלצות היו בעליל חלשות מדי ולא היוו אתגר.

    כהערה נוספת בכל הקרבות שהשתמשתי במפלצות ממתוך האפלה, לא התקרבתי ל TPK ולא זכיתי להערות כאלו מהשחקנים. וכל ההתקלויות שאני בונה הן לפי ההנחיות במש"מ.

    לסיכום, אני מסכים בהחלט שייתכן שיש אחוז או 5% מהמפלצות ב"מתוך האפלה" שהן לא מאוזנות וחזקות יתר על המידה למרות שאישית בכל הקרבות בהן שילבתי מפלצות מ"מתוך האפלה" בגרסתו הסופית והמאוזנת – לא נתקלתי בהן.
    השאלה אם אתה מסכים שבבמגד"מ בגרסתו הסופית וה"מאוזנת" יש אחוז או 5% של מפלצות לא מאוזנות וחזקות יתר על המידה? אני יכול להעיד מנסיון שיש מפלצות לא הוגנות ולא מאוזנות ברמה מטורפת במגד"מ, שהפכו קרב פשוט שבניתי לפי ההנחיות של המש"מ לכמעט TPK.

    וכאן אני חוזר לנקודה המקורית שלי – משום מה אתם בוחרים להתייחס למגד"מ כ"הגביע הקדוש", למרות שגם בחינה מספרית קרה, גם נסיון משחקי שלי, וגם דבריו של כותב הספר ושל מכשפי החוף – כולם מצביעים עליו כעל ספר שלא מאוזן היטב ובעל בעיות מכאניות עקרוניות.

   • הפונדקאי הגיב:

    ורק למען הסר ספק, השחקנים שלי הם Power Gamers, שמשחקים מו"ד 4 מיוני 2008. אני זורק להם באופן רגיל התקלויות קשות מהממוצע והם שורדים בכיף. אז אם מפלצת אחת כיסחה לחבורה הספציפית הזאת את הצורה, אני מרחם על חבורה "רגילה" שתתמודד מול אותה מפלצת.

   • ננסק הגיב:

    ראשית, אם כבר, אני חושב שלנסות מפלצות כנגד קבוצת משחק אחת זה לא פלייטסט. אבל בוא נניח שהן נוסו כנגד שלוש קבוצות שונות – לפי שלושת כותבי הספר – אם כי לא נראה לי שאפילו זה קרה.

    שנית, ובקשר עקיף, להביא דוגמא שמתייחסת רק לקבוצת משחק אחת והתנסותה מול הספר זה טיעון לא מספיק חזק בעדו. בו-בזמן זהו טיעון לא רע *נגדו*, אני חושב, בגלל שספר, אפילו אם הוא אינו מעולה, אמור להיות לפחות לא מזיק. קבוצות שונות יחוו את הספר באופן שונה; השאלה היא מה הממוצע ההגיוני בין כל החוויות האלו.
    לאחרונה השתמשתי בשלוש מפלצות מתוך הספר, אחת מהן נבחרה במיוחד מאחר והיא נראתה בעיתית ורציתי לבדוק את ההערכות שלי, והשתיים האחרות נבחרו כי הן מגניבות. לפני כמה חודשים השתמשתי במפלצת אחרת, כשערכתי לה פלייטסט – הרודון המפורסם.
    אבל אני מוכן לשים גם את זה בצד, כי ארבע מפלצות (מול כמה קבוצות שונות, אגב), לא מספיק כדי להגיד משהו על הספר בכללותו. יודע מה, אני מוותר על כל ניסיון להגיד משהו עובדתי על הספר (אם כי אשמח לשמוע כמה פלייטסט הוא באמת עבר).
    במקום זאת, אני שם את התחושה האישית שלי וההתנסות האישית שלי עם הרצת וקריאת מו"ד – הסיבה שנקראתי לעזור בעריכת הספר – בתור המדד העיקרי לפיו אני מעקם את האף למול כמה מהיצורים בספר. זהו לא טיעון, אין כאן ויכוח, וכולם מוזמנים להגיד שאני מה-זה פארש. הערתי הערות רבות על דברים שנראו לי מוגזמים, ורק חלק מהן נכנס – לכן, מן הסתם, אני חושב שיש עדיין בספר דברים מוגזמים. זה הכל.

    שלישית, ההערות שלי על עוצמת המפלצות כמעט ולא נוגעות לעניין המספרים ובוודאי שלא אמרתי על זה דבר בסקירה. מיכאל התייחס לזה, לא אני. מבחינתי, הבעיה היא הכוחות והשפעתם. גם לא טענתי שעניין המספרים הוא שולי – הוא חשוב, פשוט לא חשוב באותה המידה כמו הכוחות.

    רביעית, השוואה למגד"מ אינה מאוד חשובה בעיני – היא רלוונטית, אבל זהו לא המדד האבסולוטי לאיכות מפלצות; המדד החשוב והאמיתי הוא מידת הכיף שמפיקים ממנה. ובוודאי שאני לא רואה בו איזה גביע קדוש.

 4. Diceman הגיב:

  הי דניאל.

  תן קישור לכתבה של מייק. מרוב שהאתר של ויזארדס יעיל, לא הצלחתי עדיין למצוא את זה.

  זה שהאיזון הוא חזק יותר מהמגדיר הרגיל – זה לאו דווקא טוב או רע, אבל זו כן המציאות. ציינתי את זה בעיקר כי לדעתי זה משהו שמשתמשי הספר צריכים להיות מודעים אליו.

  אגב, המסקנה (שלי לפחות – ולו כי חשבתי עליה ממש עכשיו) מכל זה היא שאם אני כותב משהו שבבירור עומד מול מוצר קיים – כדאי לשים הקדמה ששמה מול הקורא בבירור את ההבדלים. מן תיאום ציפיות שכזה.

  • הפונדקאי הגיב:

   כי הם החביאו את זה טוב טוב 🙂
   אני ממליץ לבדוק את העץ ב ENWORLD, הוא גם מכיל את הקישורים הרלוונטיים, דיון וחשוב מכל – השוואות שאנשים עשו בין הספרים
   http://www.enworld.org/forum/d-d-4th-edition-rules/256505-monster-manual-2-elite-solo-design.html

   וזאת הנקודה הבסיסית שלי, שאולי התפספסה עם כל הטקסט.
   בסופו של דבר מתוך האפלה עומד כמול מגד"מ או מגד"מ 2. הוא לא עומד באוויר. אפשר לטעון שהוא לא מאוזן באופן מושלם, אבל צריך להבין כמול מה האמירה הזאת עומדת.
   באותה מידה אפשר לטעון שרכב שמגיע מ-0 קמ"ש ל-100 תוך 9.1 שנייה לא מהיר, כי רוצים להגיע תוך 0.00001 שנייה.

   מבחינתי רמת איזון המפלצות של מתוך האפלה צריכה להיות מקבילה לרמת האיזון שקיים במגד"מ 1 / 2. ולפי דעתי את זה הוא משיג, ומול זה ההשוואה צריכה להיות.
   לא מול איזה סטנדרט עלום-שם אידיאלי שאי אפשר להגיע אליו. מול סטנדרט זה מגד"מ 1 לא מאוזן באופן פראי ומגד"מ 2 לא מאוזן (חזק מדי לפי הקריטריון שלך). תבדוק את זה בעצמך…

   ננסק, לפי מה שאתה אומר עקב הנסיון שלי עם הלאמיה, אני צריך להתריע בפני כל מאן דהוא שרוצה לקנות את המגד"מ שהוא לא מאוזן ועלול להזיק ולדפוק לו את המשחק. זה פשוט רמת טיעון שקשה לי לקבל.

   • הפונדקאי הגיב:

    ורק להוסיף, גם כל הנחילים עברו nerf במגד"מ 2. כל הנחילים במגד"מ 1 הם עוצמתיים בצורה מטורפת. (תראו את ה Needlefang drake, חייל 2 שעושה טונות נזק, כמו חייל 5 או 6…)
    במגד"מ 2 נחילים כבר לא עושים התקפה אוטומטית מול כל יריב סמוך, אלא פשוט נזק.

    אז יש עוד איזה 10 או 20 מפלצות של המגד"מ חזקות בטירוף ולא מאוזנות בעליל, לפי הודאת מכשפי החוף. עוד מסמר בארון של המגד"מ כספר מאוזן.
    לא סתם אנשים בעץ ההוא אומרים שמגד"מ 1 היה למעשה Beta ולא גרסה סופית של יצירת / איזון מפלצות.

    נ.ב. לצערי בנושאי הנחילים מתוך האפלה נבנה באותו אופן- אז גם אנחנו "נפלנו". בקשר לבכירים, נקטנו גישה שונה במעט לעומת המגד"מ.

   • הפונדקאי הגיב:

    ובהמשך למה שאמרתי לעיל,
    ה Preview של מש"מ 2 כולל:
    Creating Monsters: Updated guidelines for how to create your own elites, solos, and minions.

    אז שוב, המגד"מ מכיל כ-25 עד 68אחוז (150-200 מפלצות בערך) שאינן מאוזנות בעליל.

 5. poly הגיב:

  פרק מעניין. הקטע עם הדיון על המספרים (לא זוכר באיזו דקה) שבה בדקו מה הורג מה (15 פלוס בונוסים ושאר בלגנים) היה מבלבל אבל השאר מעניין.
  יהיה נחמד אם בפרקים ארוכים של כמעט שעה שיהיה בפוסט של הפרק פירוט של הפרק בסגנון iFanboy.com בפודקסט השמע השבועי (pick of the week) שבו רושמים את הנושאים ובאיזה דקה התחילו לדבר עליהם.
  נגיד:
  20:09 – מדריך המפלצות
  35:44 – החתולים הסמוראים
  וכו'.

  זה כנראה יגרום לעוד שלב בעריכה ועוד כאב ראש, אבל יהיה נחמד אם ידעו בערך מתי עוברים נושא כדי או לקפוץ לשם ישר או בשביל שמיעות מחדש.
  תודה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: